Když se řekne CHANEL, určitě každou ženu napadne nebo si vybaví něco typického. Mě osobně se vybaví černá i bílá barva, klobouky, zde zmiňovaný Chanel No 5, odvážnost, ženskost, krása a hlavně modernost. Myslím si, že každý kdo je milovníkem vůní stejně jako já, tuto vůni zná na vlastní kůži, na vlastní čmuch :) a nebo o ní alespoň slyšel. Mnohé vůně od chanelu jsou si na čmuch velice, ale opravdu velice podobné a v prvních fázích i snadno zaměnitelné, ale tato "5" ani náhodouuuu.
 |
| Chanel No 5 EDP |
Tento všemi známý, úchvatný parfém se teoreticky považuje za nejslavnější světový parfém. Chanel No 5 v sobě skrývá více jak 80 vonných složek. Hlava parfému v sobě skrývá květ hořkého pomeranče, ylang-ylang a aldehyd. Srdce vůně nese jasmín a májovou růži. A v základu najdeme pro mě nejlepší složky celého parfému a to santalové dřevo, vetiver a bourbonskou vanilku... mňam :) V roce 1921 ho GABRIELLE "COCO" CHANEL, francouzská módní návrhářka, uvedla na trh a jako vánoční dárek rozdala 100 flakónú svým věrným zákazníkům. Na trh, co se týče prodeje, vyšel v polovině roku 1922.
 |
| GABRIELLE "COCO" CHANEL |
Proč vlastně název CHANEL No 5? Tento jednoduchý a originální název vznikl ze slepé zkoušky. Z celé řady očíslovaných lahviček se vzorky parfémů si návrhářka vybrala vzorek s číslem 5. Samotné číslo 5 bylo oblíbeným číslem Coco a zároveň pro ní toto číslo mělo i symbolickou hodnotu. Sirotčinec, ve kterém vyrůstala, založil řád, který kladl důraz na numerologii a číslo 5 pro něj bylo mystickým číslem. Dále cesta, po které krásná Coco denně chodila k modlitbám, byla vydlážděná a obrazce vytvářely opět číslici 5. Tak proto CHANEL No 5, jak jednoduché.
Chanel No 5 si oblíbila Marilyn Monroe. Co se týče reklamních spotů, tuto vůni nově zosobňuje Audrey Tautau, která vystřídala Vicky Hilbert, Catherine Deneuve, Carole Bouquet, Estelly Warren a Nicole Kidman. O vzniku tohoto parfému přímo pojednává životopisný francouzský film
COCO CHANEL a IGOR STRAVINSKIJ z roku 2009, tento film je moc zajímavý a pro mě úchvatný, koho život krásné Coco zajímá, určitě se na tento film podívejte, protože stojí za to.
 |
| Odstřik Chanel No 5 EDP |
Abych se přiznala, tuto vůni jsem cítila naposledy asi před rokem. Proto jsem se dnes odpoledne stavila v Sephoře a poprosila mladou, příjemnou asistentku prodeje jestli by mi nevytvořila vzorek. :) Slečna byla velice ochotná, tímto jí zdravím :) a Chanel No 5 EDP mi odstříkala a já jsem se znovu mohla ponořit do složení parfému a názor po roce na tuto vůni nezměním. Můj názor na tuto vůni je velice rozmanitý. Já jsem milovníkem vůní gurmánských, dále vúních obsahující vanilku, ale na druhé straně se mi moc líbí vůně, které krásně voní čistotou a pudrem :) Vanilkou a čistotou by Chanel No 5 docela odpovídal, ale ne, za mě ne a dost mě to mrzí, ale asi jsme si k sobě cestu nenašli. Tuto "chanelovskou" klasiku bych zařadila do mýdlových, květinových klasik. Ze začátku je výrazně cítit ylang-ylang říznutý aldehydem, a to je to, co mi vadí na této vůni. Po odeznění těchto složek z hlavy parfému už mě to láká víc a víc, protože je tu krásně cítit vůně vanilky a santalového dřeva. Chanel No 5 z vlastní zkušenosti radím zkoušet přímo na kůži, čili na zápěstí a nikoliv na testovací papírek. Velké plus dávám této vůni za to, že působí velice elegantně a sexy. Mám ráda flakóny jednoduché, a proto tento flakón je pro mě úplně úžasný (edp). Tvar flakónu je klasicky hranatý, působící velice robusně a za to má vůně ode mě další velké plus. A v takto krásném flakónku najdeme jantarově-zlatou tekutinu... ach jak krásné.
A co vy říkáte na tento skvost mezi parfémy?? Budu ráda za jakýkoliv komentář.
xoxo Simča xoxo